Bartlesville City Planning Commission

(Formerly MAPC)

The CPC was created as an advisory, consultative, and coordinating agency established to oversee the development and preserve the integrity of the Comprehensive Plan and Zoning Regulations.

The CPC has a jurisdictional area which includes only the incorporated limits of Bartlesville.

  • For an interactive map of streets and other features of Bartlesville go to GIS City Maps.

Members

There are seven members including one voting City Council representative. All members of the CPC are appointed by the City Council. Each member shall serve for a term of three years, with the exception of the City Council member who shall serve for a term of two years. Once the Commission is appointed, the terms of two members shall be for three years, two members shall be for two years, and two members shall be for one year. Appointments to fill vacancies shall be for the unexpired term only. Each member appointed shall serve until his or her qualified successor is appointed. Meetings are held the 4th Tuesday of each month at 5:30 p.m. in Council Chambers at City Hall.

Meetings

2021 Schedule of Regular Meetings

01 26 21 Agenda

2021 Agendas, 2020 Agendas, 2019 Agendas
,1/28/20 Agenda,1/22/19 Agenda
,2/25/20 Canceled,2/26/19 Meeting CanceledAgenda 2-26-19
,3/24/20 Canceled,03 26 19 Agenda
,4/28/20 Canceled,4/23/19 Canceled
,5/26/20 Canceled,5/28/19 Canceled
,6/23/20 Canceled,6/25/19 Agenda
,7/28/20 Canceled,07 23 19 CPC Cancellation
,8/25/20 Canceled,8/27/19 Agenda
,09 22 20 Agenda,9/24/19 Canceled
,10/27/20 Canceled,10/22/19 Agenda
,11-17-20 Agenda,11/19/19 Canceled
,12/15/20 Agenda,12/17/19 Canceled

[/table]

CPC Members

City Council Representative
Alan Gentges
Appointed: December 3, 2018

Lacy Gittinger
Appointed:     February 2, 2015
Expires:         February 2018*
Reappointed: September 2018
Expires:         February 2021

Andrew Gordon
Appointed: May 2016  Expires May 2019*
Reappointed: May 2019 Expires May 2022
Andy Dossett
Appointed 7/20 to fill the unexpired term
term of Annah Fischer which Expires 2/21*
John J. Kane
Appointed: May 2019

Expires: May 2022*

Brian Ross  Resigned 12/16/20 Position Open
Appointed: October 2019 to fill the unexpired
term of Troy Martin
Expires: April 2020*
ReAppointed: May 2020

Expires: April 2023*

Sara Freeman
Appointed: February 2020
Expires: February 2023*